پرش لینک ها

مایکروسافت آژور چیست؟ بخش سوم، مایکروسافت آژور برای چه کاری ساخته شده است؟

مایکروسافت آژور برای چه‌کاری ساخته شده است؟

آژور بعد از سرویس‌های وب آمازون برجسته‌ترین ارائه‌کننده فضای ابری است و به‌خوبی از رقبای دیگر پیشی گرفته است. در میان این رقبا، پلت فرم ابر گوگل مجموعه‌ای مشابه از زیرساخت مبتنی بر ابر و سرویس‌های اپلیکیشن با استفاده از زیرساخت جهانی غول جستجو ارائه داده است. شرکت‌های دیگری، مانند SalesForce و Oracle، زیرمجموعه‌ای از سرویس‌های مبتنی بر ابر را ارائه می‌دهند که در درجه اول مشتریان موجود آن شرکت‌ها را هدف قرار داده‌اند. شاید بتوان کتابی کامل از طیف گسترده‌ی سرویس‌های موجود در آژور نوشت که روز بعد تاریخ گذشته خواهد بود، چراکه این سرویس‌ها به‌صورت مداوم در حال گسترش هستند. در اینجا خلاصه‌ایی از دیگر سرویس‌های موجود آمده که به‌وسیله فهرستی مرتب‌ شده است.

ذخیره‌سازی و دیتابیس‌ها

ذخیره‌سازی مقادیر زیادی از داده، ساختاریافته یا غیر ساختاریافته، چیزی است که آژور برای آن ساخته ‌شده است. سرویس‌های بومی ذخیره‌سازی آژور شامل: Azure Blobs (برای داده‌های غیر ساختاریافته، شامل خدمات تصویر، اسناد و استریم‌های ویدیو به‌طور مستقیم در یک مرورگر می‌باشد)؛ Azure Files که فایل‌های مبتنی بر ابر اشتراکی هستند که با استفاده از پروتکل‌های استاندارد بلوک پیام (SMB) قابل‌دسترسی هستند؛ Azure Queues برای پیام‌رسانی بین مؤلفه‌های اپلیکیشن؛ و Azure Tables که یک ذخیره‌ساز NoSQL برای داده‌های ساختاریافته می‌باشد.
Azure SQL Database برای مهاجرت دیتابیس‌هایی که در SQL سرور ساخته‌شده‌اند، در نظر گرفته ‌شده است، سرویسی کاملاً مدیریت‌شده که می‌تواند به‌عنوان نمونه مدیریت‌شده برای مهاجرت بارهای کاری محلی و یا از ابتدا به‌عنوان سرویسی به‌منظور ارائه SQL دیتابیس به کار گرفته شود.
و درنهایت Azure Cosmos DB که قمار بسیار بزرگ مایکروسافت بر روی‌ داده‌های عظیم (Big Data) است. این‌یک سرویس کاملاً مدیریت‌شده، به‌صورت جهانی توزیع‌شده، مقیاس‌پذیر در ذخیره‌سازی و بهره‌وری است و دارای چندین مدل دیتابیس است که توسط SLAs یا (service level agreements ) جامع بک‌آپ‌گیری می‌شود.

 

مایکروسافت آژور چیست؟ بخش سوم، مایکروسافت آژور برای چه کاری ساخته شده است؟ آژور بعد از سرویس‌های وب آمازون برجسته‌ترین ارائه‌کننده فضای ابری است و به‌خوبی از رقبای دیگر پیشی گرفته است. در میان این رقبا، پلت فرم ابر گوگل مجموعه‌ای مشابه از زیرساخت مبتنی بر ابر و سرویس‌های اپلیکیشن با استفاده از زیرساخت جهانی غول جستجو ارائه داده است. شرکت‌های دیگری، مانند SalesForce و Oracle، زیرمجموعه‌ای از سرویس‌های مبتنی بر ابر را ارائه می‌دهند که در درجه اول مشتریان موجود آن شرکت‌ها را هدف قرار داده‌اند. شاید بتوان کتابی کامل از طیف گسترده‌ی سرویس‌های موجود در آژور نوشت که روز بعد تاریخ گذشته خواهد بود، چراکه این سرویس‌ها به‌صورت مداوم در حال گسترش هستند. در اینجا خلاصه‌ایی از دیگر سرویس‌های موجود آمده که به‌وسیله فهرستی مرتب‌ شده است.

سرویس‌ها و ابزارهای توسعه اپلیکیشن

توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های دسکتاپ و موبایل مجموعه کاملی از ابزارها را برای ساخت و به کار گرفتن این اپلیکیشن‌ها در اختیاردارند، برای شروع محیط توسعه ویژوال استودیو که در چندین ورژن (ازجمله نسخه‌های پیش‌نمایش) ماشین‌های مجازی در ویندوز سرور و ویندوز ۱۰ اینترپرایز N در دسترس کاربران قرارگرفته است.
آژور علاوه بر ارائه سرویس‌های Visual Studio Team و آژور DevOps مجموعه گسترده‌ای از ابزارهای third- party devops را برای به اشتراک‌گذاری کد، مدیریت جریان کاری، به‌کارگیری نرم‌افزاری و نظارت بر عملکرد و استفاده را شامل می‌شود. می‌توانید از Jenkins استفاده کنید، برای مثال، برای ساخت اپلیکیشن‌ها در ابر و مستقیماً آن‌ها را در آژور به‌کارگیرید. از Terraform و یا Ansible برای آماده‌سازی و پیکربندی زیرساخت استفاده کنید و سپس همه آن‌ها را با Chef Automate مدیریت کنید.

کانتینر و سرویس‌های کانتینر

کانتینرها محیط‌های استانداردشده‌ای هستند که اپلیکیشن‌ها را به‌صورت امن، باقابلیت دسترسی بالا و توانایی مقیاس‌پذیری سریع اجرا می‌کنند. بازار آژور به‌کارگیری و مقیاس‌پذیری تصاویر کانتینر را فوق‌العاده آسان می‌سازد. استاندارد مدیریت بارهای کاری کانتینر شده، سرویس هماهنگ‌سازی کانتینر Kubernetes می‌باشد که در آژور به‌عنوان سرویس آژور Kubernetes موجود است.
کانتینری کردن برای آینده بارهای کاری مبتنی بر ابر چه اهمیتی دارد؟ آن‌چنان‌که Scott Fulton از ZDNet اشاره‌کرده است، “مایکروسافت به‌طور کامل فلسفه کلی سیستم سرور خود را دوباره با Kubernetes تجهیز کرده و چندین سازنده خلاق مهم را برای خود استخدام کرده است.”
آژور بیش از ۱۰۰ تصویر کانتینر را در بازار خود به همراه ابزارهایی از Docker و سایرین برای مدیریت این تصاویر ارائه داده است.

 

 

پروژه های پردازش و تحلیل

نمونه‌کارها Content Delivery Networkشبکه توزیع محتواشبکه توزیع محتوا، فناوری تلفیقی وب و زیرساخت سخت‌افزاری است که با متمرکز سازی منابع مشـترک سیستم‌های مختلف بر روی یک یا چند سرور، ضمن بهینه‌سازی فضـای سرورها و ترافیک شبکه، تأثیر بسـزایی در امر تســریع بارگذاری صفحات کاربر و انجام تغییرات یکپارچه سازمانی از قبیل رنگ و لوگو دارد.مشتریاندستاورد ها

شبکه توزیع محتوا

نمونه‌کارها هدف از استقرار پروژه برنامه عملیاتی, فراهم‌سازی بستری جهت هدف‌گذاری شاخص‌های مختلف سازمان و ارزیابی واحدهای سازمان در مقاطع مختلف زمانی تا رسیدن به هدف می‌باشد. در این سامانه مؤلفه‌های مؤثر سـازمانی در قالب پارامتر, شـاخص و چالش تدوین‌شده, فرمول نویسی می‌شوند و با استفاده از فناوری پایش داده به‌صورت نمودار در اختیار مدیران قرار می‌گیرد.

سامانه برنامه عملیاتی

نمونه‌کارها Employee Performance Evaluationسامانه ارزیابی عملکرد پرسنلسامانه ارزیابی عملکرد پرسنل یکی از حیاتی‌ترین زیرساخت‌های سازمان الکترونیک است. این سامانه با صدور کارنامه ماهانه برای هر فرد ضمن رتبه‌بندی وی در سازمان بر اساس پســـت گروه‌های مشــــابه، از زیر‌ساخت سیســــتم ارزیابی ۳۶۰ درجه جهت جمع‌آوری و پایش اطلاعات کمی در رفتار‌های پرسنلی استفاده می‌نماید.مشتریاندستاورد‌ها

سامانه ارزیابی عملکرد پرسنل

نمونه‌کارها Single Sign Onدرگاه ورود متمرکز کاربراندرگاه ورود متمرکز کاربران، ســامانه‌ای مبتنی بر فناوری شــناســایی یگانه می‌باشــد که برای ســـهولت دســـترســـی کاربران به ســـامانه‌های ســــازمانی، فرآیند احراز هویت را به گونه‌ای برقرار می‌نماید که کاربر فقط یک‌بار در درگاه اصــــلی نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نموده و پس از آن به کلیه زیر سیستم‌های سازمانی متصل به درگاه شناسایی یگانه دسترسی خواهد داشت.مشتریاندستاورد ها

درگاه ورود متمرکز کاربران

نمونه‌کارها Integrated Platformسکوی رایانش یکپارچهسکوی رایانش بستری است که سامانه‌های دیگر می‌توانند بر روی آن اجرا شوند یا به‌طورکلی تر چارچوبی از تکنولوژی است که به تکنولوژی‌های دیگر اجازه اجرا می‌دهد. این سکو چیدمانی از فناوری‌های مختلف تحت وب می‌باشد که معماری آن بر اساس تجربیات اجرایی و نیازمندی‌های بومی طراحی و پیاده‌سازی گردیده است.مشتریاندستاورد ها

سکوی رایانش یکپارچه

نمونه‌کارها AXP Frameworkچارچوب تولید سامانه‌های سازمانیچارچوب تولید سیستم‌های سازمانی, کتابخانه‌ای بسیار مجهز است که بر روی پروژه خام نصب می‌گردد و امکان تولید و توسعه سیسـتم‌های سازمانی را بر اساس نیازهای عمومی و بومی با کیفیتی فراهم می‌سازد که ضمن کاهش چشــم‌گیر خطای انسانی, بسیاری از زیر ساخت‌های پیاده‌سازی نرم افزار‌های بزرگ را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد.مشتریاندستاوردها

چهارچوب تولید سامانه سازمانی

یک دیدگاه بگذارید